University School of Jackson

Faculty & Staff

Name Title Email
Adair Hardegree MS/US Cheerleading Coach
Andrea Stevens 2nd Grade [email protected]
Anna McPeake Middle School Art, Upper School Sculpture, Yearbook Advisor, Journalism [email protected]
Annie Hayes Junior Cubs/Cubs [email protected]
Arthur Priddy Upper School Cross Country Coach
Becky Baskin Middle School Assistant [email protected]
Benjamin Murphy Upper School Director [email protected]
Billy Hight 6th Grade Science, 6th Grade Study Skills, MS Boys Head Basketball Coach [email protected]
Briamst Castro US Soccer Assistant Coach, MS Soccer Coach
Brian Dunn Middle School Physical Education, US/MS Softball Coach [email protected]
Bridget Clark Upper School English, AP Literature, English Department Chair [email protected]
Bryce King Middle School Mathematics, US Assistant Football Coach [email protected]
Carla Roach Upper School Mathematics Department Chair [email protected]
Carol Ryan Director of College Advising [email protected]
Cathy Garrett Assistant Director of Development, Director of Alumni Relations [email protected]
Christie Golden Upper School Mathematics, Upper School Science, Upper School Athletics Trainer [email protected]
Christy Glenn Academic Center Director [email protected]
Cindy Bell MS/US Librarian [email protected]
Clare Markos Junior Cubs Lead Teacher [email protected]
Cori Rose Junior Kindergarten [email protected]
Darlene Tanner Junior Cubs-1st Grade Art [email protected]
Debbie Anton Upper/Middle School Guidance Counselor, AP Psychology [email protected]
Devin Daffron 3rd Grade [email protected]
Dian Eddleman Middle School Music, Middle and Upper School Choirs [email protected]
Don Roe MIddle School Director [email protected]
Dorothea Spates Cleaning Services
Elizabeth Atkins 2nd-5th Grade Music, Federal Funds Coordinator [email protected]
Elizabeth Maloan Lower School Science Lab [email protected]
Emily Richards 5th Grade [email protected]
Erica Davidson Upper School Theater, Lower School Spanish [email protected]
Faith Dixon Director of After School Care & Camp Bruins [email protected]
Farzaneh Kaveh Junior Cubs Assistant
Hailey Eldridge Kindergarten [email protected]
Hamilton Hudson Head US Boys Basketball Coach, 6th Grade History [email protected]
Heather Crook 7th Grade Science [email protected]
Heidi McDaniel Lower School Technology, Registrar [email protected]
Hillary Dalton MS/US English [email protected]
Holly Chumney Middle School Girls Basketball Assistant Coach
Holly Johnson Junior Kindergarten [email protected]
Holly Stroup Assistant Lower School Director and Early Childhood Coordinator [email protected]
Jack Peel Facilities Director, US Baseball Coach [email protected]
Jaime Jones Upper School French [email protected]
James Hannis Maintenance Assistant
Jane Ramer Upper School Science Department Chair, AP Biology, Biology [email protected]
Janet Thomas Toddler Class Lead Teacher [email protected]
Jason Strandquist Social Sciences Department Chair, AP U.S. History, U.S. History, Criminal Justice, and History In Film [email protected]
Jennifer Sammons Kindergarten [email protected]
Jenny Carey 3rd Grade [email protected]
Jenny Pritchett Junior Cubs-Kindergarten P.E., Head MS Girls Basketball Coach [email protected]
Jessica Barton Middle School French [email protected]
Jessica Platt 3rd Grade [email protected]
Jim Hardegree Dean of Students, Football Defensive Coordinator [email protected]
Jimmy A. Glosson Upper School Foreign Language Department Chair, Upper School Spanish, AP Spanish [email protected]
Jo Ann Latimore Kindergarten Assistant
Jody Evans Athletic Director, Head MS Football Coach [email protected]
Joe Grace Maintenance
Judy Sanderson Upper School Physics, AP Physics [email protected]
Karen Morganti Cubs [email protected]
Kathy Brandt Kindergarten [email protected]
Kathy Davis 7th Grade English [email protected]
Kathy Weiner Infant Class Assistant
Kay Thomson 2nd-5th Grade Art [email protected]
Kellie Byrd Infant Class Lead Teacher
Kelly Breazeale 4th Grade [email protected]
Kelly Singleteary Toddler Class Assistant
Kendall Lawson Toddler Class Assistant
Kim Garland Infant Class Assistant
Kim Rainey Upper School Assistant [email protected]
Kimberly Larkins 1st Grade [email protected]
Kristin Horner 4th Grade [email protected]
Krystal Butler US Chemistry [email protected]
Kyle Hopper Technology [email protected]
Kyle Williams Upper School World History, AP European History, MS/US Assistant Football Coach [email protected]
Larry Jones Facilities and Special Events
Laura Byrd Kindergarten Assistant
Laura Moore Director of Admissions [email protected]
Lauralee Hise Jr. K Assistant
Lauren Green Kindergarten Assistant
Lauren Yancey Jr. K Assistant
Leslie Garrett 5th Grade [email protected]
Leslie Scott Junior Cubs-1st Grade Music [email protected]
Libby Lynch Upper School Art, Department Chair [email protected]
Linda Yates 2nd Grade [email protected]
Lindsey Langford Toddler Class Assistant
Lisa Cates Lower School Secretary [email protected]
Lisa Evans Middle School Cross Country Coach
Lisa Marley 2nd Grade [email protected]
Loretta Jones Infant Class Lead Teacher [email protected]
Lori Howell College Advising Assistant [email protected]
Lori McKinnie Kindergarten [email protected]
Louise Dunn Lower School Director [email protected]
Maria Thomae Cubs Assistant
Mark Burden Chief Financial Officer [email protected]
Marley Skelton Cubs Assistant
Mary Ann Giampapa Director of Student Health [email protected]
Mary Anne Ward Honors Geometry, Honors Algebra II, Honors Pre-Calculus, and AP Calculus [email protected]
Mary Claire Hancock 7th grade Mathematics [email protected]
Megan Travis Infant Class Assistant
Melissa Lieffers Hall MS/US Spanish [email protected]
Melissa Zerfoss Assistant to the Head of School and Director of Summer Programs [email protected]
Michael Stroup Head US Football Coach, Government, Economics
Michele Renfroe 5th Grade [email protected]
Michelle Boykin 4th Grade [email protected]
Mike Baskin 7th Grade Spanish [email protected]
Mimi Hirstein Lower School Librarian, Lower School Literacy Coach [email protected]
Nick Stamper Upper School/Middle School Strength and Conditioning, US Assistant Football Coach [email protected]
Paige Evans Junior Kindergarten Assistant
Pam Stanfield Director of Community Outreach [email protected]
Paul Conway US World Issues, Speech, US Soccer Coach, LS French, MS Physical Education [email protected]
Ranee Jones Cubs [email protected]
Regina Sills 4th Grade [email protected]
Rhonda Klipfel Accounts Receivable Coordinator [email protected]
Rob Platt Upper School English, MS Assistant Football Coach [email protected]
Russ Ellis Chief Development Officer [email protected]
Ruth Ann Morrison 8th Grade English [email protected]
Ryan Joyce Technology [email protected]
Sally Slack Toddler Class Lead Teacher [email protected]
San Pearson Front Desk Receptionist [email protected]
Sara Kazempour Infant Class Assistant
Sarah Hartsfield MS/US Volleyball Coach [email protected]
Scott Tinker Upper School Broadcast Journalism, Middle School Computer [email protected]
Shannon Scarbrough Cubs [email protected]
Shannon Whisenant Assistant Director of College Advising, 6th Grade Intro to Foreign Language [email protected]
Shay Young 6th Grade Mathematics [email protected]
Shelby Sain Lower School Guidance Counselor, US Golf Coach
Sherri Brauss 8th Grade Science [email protected]
Shilpa Jinturkar Junior Cubs Floating Assistant
Shonda Vargason 7th Grade World History [email protected]
Spencer Nelson 8th Grade History [email protected]
Stephanie Shutes Girls Assistant Varsity/JV Basketball Coach
Steven Swanson Upper School Mathematics, Personal Finance, and World Religions [email protected]
Stuart Hirstein Head of School [email protected]
Sue Thearp Lower School Cleaning Services
Summer Ferguson 1st Grade [email protected]
Susan Bond Accounts Payable [email protected]
Sylvia Bell Lower School Receptionist [email protected]
Tammy Grant AP Music Theory, Musical Theater Director, 9th Grade Choir [email protected]
Tammy Smith Cafeteria Debit Cards Coordinator [email protected]
Ted Measley Head US Tennis Coach
Tina Anderson 5th Grade [email protected]
Tom Grant MS/US Band, Music Department Chair [email protected]
Tony Shutes Head US Girls Basketball Coach, 1st-5th Physical Education and Health [email protected]
Vicki Wilson Junior Kindergarten [email protected]
Wendi Cates 1st Grade [email protected]
Wenesday Ketron Cubs Assistant
Whitney Meriwether Upper School English, AP Language and Composition [email protected]
Zeina Adams Kindergarten Assistant

Upcoming Events

Full Calendar

Contact us today to tour our campus, and see firsthand what the University School of Jackson has to offer.