Faculty and Staff Overview

USJ's faculty members and staff are listed in alphabetical order, along with their titles and/or subjects they teach and their academic degrees. Click on the staff or faculty member's name for more information.

Zeina Adams: Junior Cubs Assistant

Amber Anderson: Junior Cubs
Jackson State Certificate of Early Childhood Education
Washington, D.C., CDA, Council for Professional Development

Tina Anderson: Fifth Grade
University of Tennessee, Martin, B.S.
Freed-Hardeman University, M.Ed

Debbie Anton: Upper/Middle School Guidance Counselor, AP Psychology
Middle Tennessee State University, B.S.
University of Tennessee, Knoxville, M.S.S.W.
University of Memphis, M.A.T.

Elizabeth Atkins: Grades 2-5 Music
University of Tennessee, Martin, BS

Becky Baskin: Middle School Secretary
University of Memphis, A.S.

Mike Baskin: MS Spanish
Union University, B.A.
Union University, M.A.Ed.

Cindy Bell: Middle/Upper School Librarian
Middle Tennessee State University, B.S.
University of Memphis, M.Ed

Jody Bell: Jr. Cubs Assistant

Sylvia Bell: Lower School Receptionist
Union University, B.S.

Susan Bond: Accounts Payable

Danielle Boyd: Director of Technology
St. Leo College, B.A.
Community College of the Air Force, A.S.

Rusty Bradley: Middle School PE
Head Varsity Football Coach, Athletic Coordinator
Georgetown College, B.S.

Kathy Brandt: Junior Cubs
University of the Witwatersrand, B.S. in Johannesburg, South Africa

Sherri Brauss: Fifth Grade
East Tennessee State University, B.S.
West Georgia University, M.Ed

Amy Buckley: Jr. Kindergarten Assistant
University University, B.S.

Owen Butler: Food Service Manager

Mark Burden: Chief Financial Officer
University of Tennessee at Martin, B.S.
University of Tennessee at Chattanooga, post-baccalaureate major in accounting

Kellie Byrd: Kindergarten Assistant
University of Memphis, B.S.

Jenny Carey: Third Grade
University of Tennessee, Martin, B.S.

Lisa Cates: Lower School Secretary

Wendi Cates: First Grade
University of Central Arkansas, B.S.

Bridget Clark: Upper School English, Department Chair
University of Tennessee at Martin, B. A.
University of Memphis, M.A.

Paul Conway: US World Issues and Speech, LS French, MS Physical Education
Lambuth University, B.A.
Lambuth University, M.A.

Dr. Jennifer Daniel: Upper School Chemistry
Walden University Ed. D
Bethel University, M.A.
University of Mississippi B.A. Ed.

Erica Davidson: Upper School Theater, Lower School Spanish
University of Tennessee at Martin, B.A.

Kathy Davis: Fourth Grade
Union University, B.S.

Faith Dixon: Director of After School

Brian Dunn: Middle School Physical Education, Upper/Middle School Softball Coach
Southwestern College, A.A.
San Diego State University, B.A.
Union University, M.A.

Dian Eddleman: Middle School Music
Upper School Choirs: USJ Singers and USJ Concert Choir
Harding University, B.A.

Hailey Eldridge: Kindergarten
Lambuth University, B.S.
Cumberland University, M.Ed.

Jody Evans: Athletic Director, Assistant Varsity Football Coach
University of Alabama, B.S.

Paige Evans: Junior Kindergarten Assistant
University of Tennessee at Martin, B.A.

Summer Ferguson: First Grade
University of Tennessee at Knoxville, B.S.
University of Tennessee at Martin, M.A.Ed.

Cindy Fisher: Fifth Grade
Tennessee Technological University, B.S.

Teresa Floch: Upper School French
Eastern Michigan University, B.A.
The University of Oregon, M.A.
Marygrove College, M.A.T.

Debbie Ford: Lower School Director
Rhodes College, B.A.
University of Memphis, M.S.

Cathy Garrett: Assistant Director of Development
University of Texas, B.S.

Phyllis Gayton: Second Grade
Nazareth College, B.A.
University of Michigan, M.A.

Jimmy A. Glosson: Foreign Language Department Chair, Upper School Spanish
University of Memphis, B.A.
Union University, M.A.Ed.

Christie Golden: Upper School Mathematics and Science
Union University, B.S.
University of Tennessee at Memphis, B.S.
Union University, M.A.Ed.

Dr. Tammy Grant: Upper School Music
University of Southern Mississippi, B.M.Ed.
Northeast Louisiana University, M.M.Ed.
University of Memphis, D.M.A.

Tom Grant: Middle/Upper School Band and Music, Department Chair
Jones County Junior College, A.T.
University of Southern Mississippi, B.M.Ed.
Trevecca Nazarene University, M.Ed.

Mary Claire Hancock: Middle School Mathematics, 7th and 8th grades
Lambuth University, B.S.

Jim Hardegree: Interim Middle School Director, Dean of Students, Assistant Football Coach
University of Tennessee at Martin, B.S.
University of Tennessee at Martin, M.S.

Karen Harris: Cubs Assistant
Jackson State Community College, A.S.

Linda Hawks: Upper School English, Yearbook
Middle Tennessee State University, B.S. 
University of Memphis, M.Ed.

Annie Hayes: Junior Cubs/Cubs
Union University, B.S. 
Early Childhood Endorsement from University of Tennessee at Martin
Union Universty, M.Ed.

Billy Hight: Lower School Science
Middle Tennessee State University, B.S.
Union University, M.A.Ed.

Mimi Hirstein: Lower School Librarian
California State University, B.A.

Stuart Hirstein: Head of School
Tusculum College, B.S.
Rider University, M.B.A.

Patsy Hollman: Fourth Grade
Middle Tennessee State University, B.S.
Union University, M.A.Ed.

Lori Howell: College Advising Assistant
Auburn University, B.S.

Beth Hudson: Early Childhood Director
University of Tennessee, Martin, B.S.
Union University, M.Ed.

Stephanie Hulme: Technology Assistant

Shilpa Jinturkar: Junior Cubs Floating Assistant

Holly Tignor Johnson: Junior Kindergarten
Union University, B.S.
Union University, M.Ed.

Ranee Jones: Cubs
Lambuth University, B.S.

Farzaneh Kaveh: Junior Cubs Assistant
University of Zahedan, R.N.

Sara Kazempour: Junior Kindergarten Assistant
Shiraz University, B.A.

Mary Ellen Kelley: Technology Integration Specialist
Union University, B.S.

Bryce King: MS Honors Math, 8th Grade Math
Lambuth University, B.S.

Rhonda Klipfel: Accounts Receivable Coordinator
Colorado State University, B.S.

Kimberly Larkins: First Grade
University of Tennessee at Martin, B.S.
Trevecca Nazarene College, M.S.

Jo Ann Latimore: Kindergarten Assistant

Libby Lynch: Upper School Art, Department Chair
Union University, B.A.
Memphis College of Art, B.F.A.
University of Memphis, M.A.T.

Elizabeth Maloan: Lower School Science Lab
Middle Tennessee State University, B.S.

Clare Markos: Kindergarten Assistant
Union University, B.A.
University of Memphis, J.D.

Lisa Marley: Second Grade
Union University, B.A.

Mickey Marley: Upper School Government
University of Tennessee Martin, B.S.

Heidi McDaniel: Lower School Technology, Registrar
Lambuth University, B.A.

Anna McPeake: Middle/Upper School Art
Lambuth University, B.S.
Union University. M.Ed.

Ted Measley: Head Tennis Coach, USPTA Pro

Laura Micetich: Sixth Grade English
University of British Columbia, B.S.

Laura Moore: Lower School Counselor
University of Mississippi, B.A.
Freed Hardeman University, M.Ed

Karen Morganti: Cubs
Mississippi State University, B.S.

Ruth Ann Morrison: Eighth Grade English
Middle Tennessee State University, B.S.

Marcia Moss: Seventh Grade Life Science
Lambuth University, B.S.

Benjamin Murphy: Upper School Director
University of Notre Dame, B.S.
University of Illinois at Urbana-Champaign, M.S.

Spencer Nelson: Middle School History
University of Tennessee, B.S.
University of Tennessee, M. Ed.

Donald Newman: Upper School Mathematics, Department Chair
Middle School Tennis Coach
Bethel College, B.S.
University of Tennessee Knoxville, M.M.

Elizabeth Orr: Fourth Grade
Union University, B.S.
University of Memphis, M.Ed.

Nice Panthofer: Upper School Spanish, Eighth Grade Spanish
Union University, M.B.A.

Tyler Paschal: Middle School History
Arkansas State University, B.S
Arkansas State University, M.S.

Sarah Pate: Kindergarten
Greensboro College, NC; B.S.

San Pearson: Front Desk Receptionist
Lambuth University, B.S.

Jack Peel: Facilities Director, US Baseball Coach
University of Memphis, B.S.

Jessica Platt:Third Grade
Millsaps College, B.A.

Rob Platt: Upper School English
University of Memphis, B.A.
University of Tennessee at Martin, M.Ed.

Anna Powell: US Spanish, US Criminal Justice
University of Memphis, B.A.
Univeristy of Memphis, M. Ed.

Arthur Priddy: Upper School Cross Country Coach

Jenny Pritchett: Junior Cubs-Kindergarten P.E.
University of Tennessee, Martin, B.S.
University of Tennessee, Martin, M.Ed

Kim Rainey, Upper School Secretary
Univeristy of Tennessee at Knoxville, B.S.

Jane Ramer: Upper School Science, Department Chair; Biology
Lambuth University, B.S.
Union University, M.A.Ed.

Katie Ramer: Upper School English
Lambuth University, B.A.
Union University, M.A.Ed.

Emily Richards: Fifth Grade
University of Tennessee, Knoxville, B.S.

Carla Roach: Upper School Mathematics
University of Memphis, B.S.

Don Roe: Upper School History, Department Chair
Lambuth University, B.S.
University of Memphis, M.A.

Cori Rose: Junior Kindergarten
University of Tennessee, Martin, B.A.
Union University, M.A.Ed.

Carol Ryan: Director of College Advising
Union University, B.A.
Rhodes College, teacher licensure
Union University, M.A.Ed.

Jennifer Sammons: Kindergarten
Blue Mountain College, B.S.
University of Memphis, M.S.

Judy Sanderson: Upper School Science
Western Carolina University, B.S. 
University of South Carolina, M.Ed.

Shannon Scarbrough: Cubs Assistant

Leslie Scott: Junior Cubs-First Grade Music
University of North Alabama, B.S.
Union University, M.A.Ed.

Kay Shearin: Director of Admissions
Jackson State Community College, A.S.

Tony Shutes: Grades 1-5 Physical Education and Health, Varsity Girls Basketball Coach
Union University, B.S.

Regina Sills: Fourth Grade
University of Tennessee, Martin, B.S.

Dana Simmons: Seventh Grade English
University of Minnesota, Duluth, B.S.

Oliver Simmons: Upper School Accounting, Economics, Fitness and Wellness
Head Boys' Basketball Coach
Florida State University, B.S.
Florida State University, M.S.A.

Tammy Smith: Cafeteria Debit Cards Coordinator

Nick Stamper: Upper School/Middle School Strength and Conditioning
Lambuth University, B.S.

Dr. Steven Swanson: Upper School Math
Fuller Theological Seminary
Princeton Seminary
University of Edinburgh, Ph.D.

Darlene Tanner: Art, Junior Cubs--1
Union University, B.A.
Union University, M.A.Ed.

Adriana Thomson:Lower School Spanish
University of Tennessee at Chattanooga, B.S.

Kay Thomson: Art 2-5
University of Tennessee, Knoxville, B.A.
Union University, M.Ed

Megan Thornton: Middle School Science, 8th Grade
Union University, B.S.

Scott Tinker: Upper School Broadcast Journalism, Middle School Computer
University of Tennessee, Knoxville, B.S.

Shonda Vargason: Seventh Grade World History
Union University, B.S.
Union University, M.Ed.

Mary Anne Ward: Algebra I, II and Pre-Calculus Honors
Union University, B.S.
University of Memphis, M.Ed.

Dr. Mark West: Middle School French
Murray State University, B.A.
University of Kentucky
University of Tennessee

Shannon Whisenant: Assistant Director of College Advising
University of Tennessee at Chattanooga, B.A.
Trevecca Nazarene University, M.A.

Kyle Williams: Upper School World History
Assistant Upper School Football Coach
Lambuth University, B.S.

Vicki Wilson: Junior Kindergarten
University of Memphis, B.S.
University of Memphis, M.A.

Linda Yates: Second Grade
University of Memphis, B.S.

Shay Young: Middle School Mathematics
University of Tennessee at Knoxville, B.S.
University of Memphis, M.Ed.

Melissa Zerfoss: Assistant to the Head of School
Director of Alumni Relations
University of Mississippi, B.B.A