The Class of 2008

The Class of 2008, with 109 members and two foreign exchange students, is the largest class in USJ history. We invite you to meet the Class of 2008. Listed after each student’s name is the college he or she plans to attend, scholarships offered, and highlights of the student’s high school accomplishments.

Thomas Anton, University of Alabama, was a counselor at Camp Invention.

Nana Antwi, Union University, was a member of the Art Club, the Key Club, and attended Lead America in Washington, D.C.

Sarah Ayers, Belmont University (academic scholarship), is an AP Scholar, varsity soccer player, and was voted “Best All Around” by her peers.

Grades, test scores, and high school achievements helped several students
get accepted at highly selective colleges.
Keith Nord, left to right, will attend
Notre Dame; Katherine Burton is headed
to Brigham Young University, Ryan Passey
has chosen the University of Ottawa in
Ontario, Brennan Torstrick will attend the University of Virginia, and J.D. Camp will
attend the College of Charleston.

James Barnes, Auburn University at Montgomery, is a varsity football player, ushers at St. Mary’s Catholic Church, and was voted “Most Artistic” by the Senior Class.

Renata Azevedo, a foreign exchange student from Brazil, was a member of the International Club and Bible Club.

Emily Anne Birmingham, Jackson State Community College, is a graduate of Leadership University and a member of the Bible Club.

Megan Bowen, University of Mississippi (academic scholarship), was voted “Wittiest” by the Senior Class.

Camilla Bratton, Texas Christian University, made the All-Northwest Honor Choir five times, was first chair in the All-State Women’s Choir, and is SGA president.

Daron Brauss, University of Tennessee at Chattanooga, made the All-Northwest Honor Choir four times and played varsity football.

Chad Buckley, Mississippi State, was co-captain of the basketball team and won the Bruin Award and Unsung Hero Award for basketball.

Katherine Burton, Brigham Young University (academic scholarship), is an AP Scholar, president of the National Honor Society, and attended Governor’s School for the Humanities.

Catherine Butler, Samford University, (academic scholarship) was captain of the varsity volleyball team and class vice president her junior and senior years.

C.C. Calles, Ringling College of Art and Design (art scholarship), earned a silver key and three gold keys for Scholastic Art and Writing Awards and scored summa cum laude twice on the National Latin Exam.

J.D. Camp, College of Charleston (academic scholarship), is Senior Class president and a member of the track and cross-country teams.

Alex Carlisle, UT Chattanooga, earned top ten recognition in the state French competition.

Bradford Carrington, Union (music and ministry scholarships), was a member of the state golf champion team in 2006 and runner-up team in 2007 and made the All-State Choir two times.

Brooke Carver, Middle Tennessee State University (academic scholarship), was voted “Miss USJ,” was cheerleader captain, and was a member of Homecoming Royalty.

Ian Charles, King College (academic scholarship), was Science Bowl Team champion and won “Best Actor” Award in USJ’s High School Musical.

Landon Cole, University of Mississippi, is active in the First United Methodist Church Youth Group and is a Leadership University graduate.

Nathan Couch, Lambuth University (leadership scholarship), was in eight USJ theater productions, plays the guitar and harmonica in a band, and writes his own songs.

Lindsey Crosnoe, University of Tennessee at Knoxville, has run her first half-marathon, was a varsity soccer player, and was Key Club president.

Katie Darnall, UT Knoxville (Volunteer Scholarship), is a 4.0 honor roll student, varsity softball player, and was a Girls State delegate.

Kelsey Dietz, UT Knoxville (Volunteer scholarship), is an AP Scholar, varsity soccer player, and an honor roll student.

Krista Douglass, Wellesley College (academic scholarship), is a National Merit Commended Student, AP Scholar with Distinction, SGA vice president, and yearbook editor.

Logan Drew, UT Chattanooga, is active in Young Life and played varsity basketball, football, baseball, and tennis.

Kevin Dubina, University of Kentucky, participated in football, golf, and track and is an honor roll student.

Will East, University of Tennessee at Martin, was a varsity football player and a starter as offensive linebacker.

Charles Evans, Lambuth (basketball scholarship), is a varsity basketball player, Eagle Scout, and earned the Bruin Award for basketball.

Victoria Farnsworth, University of Mississippi (vocal scholarship), made All-Northwest Honor Choir five times and was in USJ’s musical productions.

Phillip Fisher, Murray State University (Eagle Scout scholarship), played varsity tennis and is an Eagle Scout. His peers voted him “Most Outgoing.”

Chandler Fordham, Lambuth (football scholarship), made All-Region honorable mention in football and the All-Northwest Honor Choir.

Maria Paula Flores, a foreign exchange student from Ecuador, is a member of the track and cross country teams and the Bible Club.

Anna Fowler, Union, was on the yearbook staff, played basketball, and was Junior Class chaplain.

Tyler Frye, Tennessee Tech University, is a member of the Tri-M Honor Society and attended the Tennessee Tech Music Symposium.

Ben Gaines, UT Knoxville (academic engineering scholarship), was a member of the state championship tennis team twice, made the All-State Choir, and is an AP Scholar.

Clayton Gant, UT Knoxville (baseball scholarship), played varsity baseball and made All-State in baseball three times.

Elizabeth Georgiou, University of Mississippi, was a Science Bowl participant three times and bowling team captain.

Sarah Grace Glover, Mississippi State University (academic scholarship), is a graduate of Leadership University and made All-Northwest Honor Choir four times.

Mallory Griggs, Union (academic scholarship), made the All-Northwest Honor Choir five times, was Bible Club treasurer, and was Tri-M Music Honor Society historian.

Danny Grimm, Union (baseball scholarship), is an AP scholar, the 2008 USJ Jackson-Madison County Athlete of the Year, and a varsity baseball player.

Zach Hall, UT Martin, is a founding member of the USJ trap team and participated in the National Junior Olympic Shooting Championship.

Katie Hamilton, Union (academic scholarship), is an All-State soccer player, member of the Tennessee Sports Writers Association All-State soccer team, and a Homecoming class favorite.

Christy Jo Harber, Murray State University, is a Leadership University graduate and was a Homecoming class favorite and Bible Club president.

Bill Hardegree, UT Martin (football scholarship), is an honor roll student, an All-Region football player, and an ESPN/McDonald’s football player of the week.

Alex Harris, University of Mississippi, played varsity soccer, ran track, and volunteered in the Jackson-Madison County General Hospital nursery.

Katie Hayes, Carson-Newman (soccer and art scholarships), was a Girls State delegate, state champion in the one-mile in track, Junior Class president, and two-time All-State in soccer.

Mary Haynes, Belmont University, made the All-Northwest Honor Choir six times, attended Governor’s School for the Arts, and was voted “Most Outgoing” by her peers.

Weston Helms, Southern Methodist University (academic scholarships), is a member of the National Honor Society and National Spanish Honor Society.

Kara Holifield, Rhodes College (academic scholarship), is a member of the National Honor Society, the National Spanish Honor Society, and attended Oxford Tradition Study Abroad.

John Marshall Homra, Middle Tennessee State, is an Eagle Scout.

Grant Hunderup, UT Martin, is a member of two state champion tennis teams.

Gray Hunderup, University of Mississippi, is a member of Mu Alpha Theta.

Jessica Johnson, Lambuth (soccer scholarship), is a two-time All-Around Cowgirl and Barrel Racing State Champion in the Tennessee High School Rodeo Association and made All-District in soccer.

Elizabeth Johnson, Bethel College, is a four-year varsity softball player, a church league basketball player, and on the yearbook staff.

Constance Jones, UT Martin, is an honor roll student, a member of the Tri-M Music National Honor Society, and was on the mock trial team.

Jeremy Jones, Lambuth (football scholarship), is a varsity football player and on the varsity track team.

Stephanie Brooke Judd, Murray State, was a Girls State delegate, a National Junior Olympic qualifier, and state silver medalist in trap shooting.

Wesley Klipfel, Union (academic scholarship), is a varsity soccer player, a National Honor Society member, and went on four mission trips to Central America.

Calli Kovalic, UT Martin (academic scholarship), is a member of the National Honor Society and Mu Alpha Theta.

Laura Ann Kruelle, Brigham Young University (academic scholarship), is an AP Scholar with Honor and USJ band member.

Christian Kurth, Rhodes College (academic scholarship), is captain of the boys soccer team, active in St. Mary’s Youth Group, and a member of Mu Alpha Theta.

Melanie Layden, University of Mississippi, was voted “Most Changed” by her classmates.

Brandon Long, University of Evansville (academic and swimming scholarships), is a member of a Jackson swim team and the varsity cross-country team.

Miles Martindale, MTSU, is a varsity basketball and football player and earned All-District Basketball Tournament awards.

Brooks Mayo, Lambuth, is a founding member of the USJ chess, comic book, and debate clubs and was in the fall play.

Rachel McLemore, Mississippi State (academic scholarships), was on the state cross country and track teams and won gold and silver keys in the Scholastic Art Competition.

Keely McMahon, Alabama, played Cinderella in USJ’s Cinderella, was a varsity soccer player, and made the All-Northwest Honor Choir three times.

Melinda Meeson, Mississippi State, was a varsity volleyball player and the yearbook business manager.

Neha Mehta, Rhodes (academic scholarship), is an AP Scholar and Leadership University graduate, attended Governor’s School for the Humanities, and was a Girls State delegate.

Mary Claire Melton, Rhodes, was a Girls State delegate and class officer.

Hunter Meriwether, Mississippi State (academic scholarship), is a National Merit Commended Student, an AP Scholar with Honor, football team captain, and was voted “Mr. USJ.”

Scott Metcalf, Lambuth (golf and academic scholarships), is a varsity soccer player and was on two state champion golf teams.

Tyler Morganti, UT Martin (academic scholarship), was on the championship bowling team for two years.

Justin Mullins, Lambuth (football scholarship), played varsity football and was on the Science Bowl team.

Nathan New, University of Oklahoma (academic scholarship), was a National Honor Society member, and placed seventh in the state Spanish competition.

Keith Nord, University of Notre Dame, is an Eagle Scout, captain of the varsity track and cross-country teams, and attended Governor’s School for Engineering.

Holly Ann Osborne, University of Memphis, is co-captain of the competitive cheerleading squad and yearbook business manager.

Buckley Parker, Union (academic scholarship), is a cancer survivor, St. Jude patient advocate, and the 2008 Jackson Exchange Club ACE Award Winner of the Year.

Colton Parker, Lambuth (choir and band scholarships), has 400 plus hours of community service and made the All-Northwest Honor Choir five times.

Devin Lee Parker, UT Martin (academic scholarship), is a National Art Honor Society member and was on USJ’s first-place bowling team.

Ryan Passey, University of Ottawa in Ontario (academic scholarship), is valedictorian, placed first in the TMTA math contest, earned the highest score at the UT Martin Science Bowl, and qualified for state in pole vaulting.

Anup Patel, UT Chattanooga (academic scholarship), was on the track team, was voted “Most Spirited,” and is a hospital volunteer.

John Richard Patterson, University of Mississippi (engineering scholarship), is a member of the Student Action Leadership Team and National Art Honor Society and went on Nicaraguan mission trips.

John Michael Pearson, University of Mississippi, was on the champion bowling team and interned three summers at Stallings Clinic.

Thomas Pearson, UT Chattanooga, was a varsity football player and Young Life member.

H.J. Percival, Rhodes College (academic scholarship), was on the Science Bowl champion team, a graduate of the Lott Leadership Summer Program, and a member of the National Honor Society.

Carey Ellen Pettigrew, UT Knoxville, attended Governor’s School for the Visual Arts, went on Nicaraguan mission trips, and is National Art Honor Society president.

Jessica Anne Powell, UT Knoxville, won a gold key in the Mid-South Scholastic Art Competition, was Homecoming queen, and is a member of the National Art Honor Society.

Britnee Price, Union (academic scholarship), is a varsity soccer player, a member of the National Art Honor Society, and was a Homecoming class favorite.

Rebecca Priddy, Mississippi State (academic scholarship), is a member of the National Art Honor Society and National French Honor Society.

Alexandra Richardson, Lambuth, is a Jackson Symphony ambassador, a tennis player, and volunteers for the Breast Cancer Fashion Show.

Kathryn Roach, Belmont, had roles in many USJ musicals, made All-Northwest Honor Choir five times and All-State Choir twice, and is an SGA officer.

Ryan Russell, UT Knoxville, is an AP Scholar, earned almost 700 community service hours, and was a Boys State delegate and All-West Jazz guitarist.

Anthony Salazar, UT Chattanooga, directed a USJ play and has received honors for his acting.

Gianna Salvucci, Towson University (swimming scholarship), is a Memphis Swim Conference Champion and a National Society of High School Scholar.

Landon Shivley, UT Knoxville, is an honor roll student and a member of the yearbook staff.

Justin Short, Birmingham Southern, was on the first-place Regional Envirothon team, qualified for state cross-country meets, and competed in All-West Jazz competition.

Jordan Stonecipher, University of Memphis (visual arts scholarship), won a gold key for her portfolio in the Scholastic Art Competition.

Zainab Suara, Howard University (academic scholarship), attended Washington University’s Summer Scholars Program and was admitted to Howard’s accelerated bachelor degree and medical school graduate degree program.

Jennifer Taylor, Samford (academic scholarships), is co-captain of the varsity cheerleading squad and SGA secretary.

Spencer Thomas, Union, is a varsity soccer player and won Regional Envirothon championships.

Brennan Torstrick, University of Virginia, is an AP Scholar with Distinction, All-District in varsity basketball, and an Eagle Scout.

Kate Wade, UT Knoxville (academic scholarship), held officer positions in several USJ organizations and was on the yearbook staff.

Kristen West, Union (academic scholarships), is International Club president, a National Art Honor Society member, and a General Hospital volunteer.

Jordan Wiggins, University of Mississippi (academic scholarship), won the Government certificate his junior year and maintained above a 3.0 GPA.

Logan Williams, Samford (academic scholarship), is an AP Scholar, a National Honor Society member, and on the cross-country team.

Susan Williamson, The Pratt Institute (Presidential Merit Scholarship), attended Governor’s School for the Visual Arts and NYU Steinhardt Art Pre-College and won Best of Show in the Tennessee Art Competition.

Ben Wilson, Union (academic scholarship), is a National Merit Commended Student, made All-Northwest Honor Choir six times, and played on the state championship golf team.

Erin Wyatt, Lambuth (academic scholarship), is class essayist, played oboe in the All-West Red Band, and has published a poem and short story.

Niti Yogesh, Rhodes College (academic scholarship), is class salutatorian, National Honor Society vice president, and was a Girls State Delegate.

Katie Young, Mississippi College (academic scholarship), is a member of the Southern Association of Dance Masters and a 2006 National Dance Champion.